HABERLER

Fark yaratan öğrenciler yetiştiriyoruz

Yavuz: Fark yaratan öğrenciler yetiştiriyoruz
Düşünür Kolejleri Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Yavuz, eğitime dair önemli açıklamalarda bulunarak, “21. yüzyılın eğitimi becerilerle donatılmış bir eğitimdir. Artık bilgi dönemi bitti. Biz de farklı düşün, fark yarat ve özgün ol mottosuyla yolumuza devam ediyoruz. İzmir'deki 35. okulumuzu Güzelbahçe'de açıyoruz” dedi

Yenigün TV'nin konuğu olan Düşünür Kolejleri Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Yavuz, eğitime dair önemli açıklamalarda bulundu. Eğitimci olmanın bir gönüllük işi olduğuna dikkat çeken Yavuz, “Bu hayata kattıklarımız bizim insani özelliklerimizi belirliyor. Mesleğimde iddialı birisiyim. Bu mesleği isteyerek seçtim. Öğretmen olmak hedefimdi, idealimdi. İşinizi severek yapmanın önemli olduğuna inanıyorum. Eğitimi sevmek demek aslında çocukları sevmek demektir, ülkeyi sevmek demektir. Çocukları sevmek, onları geleceğe hazırlamak, onlara öğrenme yoldaşlığı yapmak çok güzel. Bu bir sevda işidir özünde. Farklı olmak, fark yaratmak her meslek için başarı kriteridir. Herkesin yaptığını yaparak başarıya ulaşamazsınız. Sıra dışı olmak çağımızda büyük önem kazandı” diye konuştu.

“İNGİLİZCE'YE MARUZ BIRAKIYORUZ”
Dünya dillerinin eğitimine büyük önem verdiklerini dile getiren Behçet Yavuz, “Adına yabancı dil değil, dünya dilleri diyoyoruz. İngilizce'ye anaokulundan başlıyoruz. Dünyayla konuşan, dünyayla yarışan nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bunun için mutlaka bir dili iyi bilmeniz gerekiyor. Biz İngilizce öğretmiyoruz; İngilizce'ye maruz bırakıyoruz. Dünya dilleri böyle öğrenilir. Gramel bilgisiyle dil öğretilmez. Anaokullarımızda mümkün olduğunca Türkçe konuşmuyoruz çocuklarla. Çocuk mecburen kendini zorluyor. Öğrencilerimiz 2-3 yıl içinde rahatlıkla İngilizce konuşabiliyorlar. Her çocuğun farklı özelliklerini keşfediyoruz” dedi.

SANAT DUYARLILIĞI OLAN ÖĞRENCİLER
Sanat duyarlılığı olan öğrenciler yetiştirmeyi önemsediğini aktaran Behçet Yavuz, “Her öğrencinin Fazıl Say gibi olmasını bekleyemeyiz. Ama piyanoda bir kuple bir şey çalabilir herkes. Bunu şunun için anlatıyorum; bizim 'olmaz' demeyi bırakmamız lazım öncelikle. Nasıl olabiliri düşünmek lazım. Çözüm odaklı olmalıyız. İyi doktor, mühendis, öğretmen olabilirsiniz, ancak onun yanında bir şeyler yapmanız gerekiyor. Spor, müzik, resim olabilir bu. Hayatımızın sosyal donatılarını zenginleştirmeniz gerekiyor. 21. yüzyılın eğitimi becerilerle donatılmış bir eğitimdir. Artık bilgi dönemi bitti. 21. yüzyıl, becerileri gelişmiş çocukların başarılı olduğu, lider olduğu bir dünyadır. Çocukların bu becerilerini geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

“GÜZELBAHÇE'DE 35. OKUL AÇILIYOR”
İzmir'deki 35. okulun Güzelbahçe'de eğitim ve öğretim hayatına başlayacağını aktaran Yavuz, “Şu an İzmir Güzelbahçe'de 35. okulumuzu açıyoruz. Bu benim için çok özel bir duygu. Güzel bir kampüs oldu. Kayıtlarımız başladı ve devam ediyor. Anaokulundan ortaokul son sınıfa kadar öğrenci alıyoruz. 21. yüzyıla uygun donanımlarda öğrenciler yetiştiriyoruz. Beceri odaklı eğitim veriyoruz. Bilgiden ziyade değişen süreçlere hızla uyum sağlayabilecek becerilere sahip olmaları gerekiyor çocuklarımızın. Yapılan araştırmalara göre önümüzdeki 15-20 yıl içinde mevcut mesleklerin yüzde 60'ı ya yok olacak, ya da dönüşecek. Teknoloji birçok mesleği dönüştürdü. Buna hazırlık yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“FARKLI DÜŞÜN”
20 yıl sonra dünyada ne olacağının öngörülmesi gerektiğini savunan Yavuz, “Düşünce becerilerini geliştirmeliyiz. 'Yeteneklerinle fark yarat' diyoruz biz. Bizim sosyal aktivitiler için ayırdığımız zaman dilimleri var. Programımızda düşünme becerilerini geliştirici özel programlarımız var mesela. Bu okul, öğrencileri sanatla, sporla tanıştıran, o yetenekleri keşfedip o öğrencilere özel çalışma yapan bir okul. Bunlar okulun programı içinde var. Eğitim, çocuklara doğru düşünmeyi öğretmektir. Düşünmek yetmez; iyi düşünüyor olmak önemli. Farklı düşün, fark yarat ve özgün ol diyoruz. Yaşam becerileri de çok önemli. Örneğin bir çocuğun kahve yapabilmesi bile bir beceridir” diye konuştu.

“YETENEĞE GÖRE BURS VERİYORUZ”
Okul öğrencilerine yetenekleri doğrultusunda burs verdiklerini kaydeden Yavuz şöyle konuştu; “Çocukların yeteneklerine göre burs veriyoruz. Anaokulda ve ilkokulda da yapıyoruz bunu. Çocukların yeteneklerini keşfediyoruz ve onları desteklemek adına özel burslar veriyoruz. Çocukların testlerde yanlış yaptığı sorulara değil, doğrularına odaklanmalıyız. Bizim öğrencilerimiz sadece bir sınava değil, hayata hazırlanıyor. Bizim eğitimdeki hedeflerimiz okula hazırlamak değil, hayata hazırlamak olmalı zaten.”

'DÜŞÜNÜR ÖĞRETMEN GELİŞİM AKADEMİSİ'
Düşünür Öğretmen Gelişim Akademisi'nde (DÖGA) öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sunduklarını belirten Yavuz, “Sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun öğretmen kalitesi çok önemli. Mesleki gelişim çok önemli. Çünkü bugün doğru bildiğimiz şeyler yarın yanlış. Bu eğitimde de geçerli. Günümüzde kuşaklar 5 yılda bir değişiyor. İlkokuldaki öğrencinin kuşağıyla lise sondaki öğrencinin kuşağı farklı. Bu değişimin hızına öğretmenlerin de ayak uydurabilmesi gerekiyor. Ben çocuklarla empati kurmaya çalışıyorum. Onun için bünyemizdeki Düşünür Öğretmen Gelişim Akademisi (DÖGA) bizim için önemli. Düşünür Kolejleri'nin diğer bir farkı da mesleki gelişime verdiği önemden kaynaklanıyor” dedi. Özgür COŞKUN

https://www.gazeteyenigun.com.tr/yavuz-fark-yaratan-ogrenciler-yetistiriyoruz/211356/?fbclid=IwAR0MXvsVjc3wu3T9fvEwxlWLmHHysV6GdmlWeL72DQPSqBZ_I0w-PH1AdbM